Szikszai Ildikó

Szikszai Ildikó óvodapedagógusi diplomáját 1983-ban a Szarvasi Óvónőképző Intézetben szerezte. Óvodapedagógusi munkáját Szegeden a Posta-MÁV óvodában kezdte 1983-ban, itt egy évig dolgozott, majd 1987-től 1991-ig a Kiskunmajsai Napsugár óvodába került. 1991-től a Szegedi ÓVI Baross László Óvodájában folytatta a munkát, ahol nyugdíjba vonulásáig dolgozott, az elmúlt 20 évben tagóvoda-vezetőként. Neve egybeforrt az óvoda nevével.

Óvodapedagógusi és vezetői munkáját a magas színvonalú szakmai felkészültség és a gyermekek iránti szeretet tette hitelessé.

40 óvodai csoportban eltöltött év alatt, hatalmas gyakorlati és szakmai tudásra tett szert. 20 év tagóvoda-vezetői munka során kiemelkedőt alkotott a szakmai munka irányításában, a közösségépítésben, közösségszervezésben, mind a gyermekek, mind a felnőttek esetében is. Felkészültsége, tudatossága, megbízhatósága, helyzetfelismerési és megoldási képessége, precizitása, a beosztottakra és a gyermekekre való odafigyelése biztosította a Szegedi ÓVI Baross László Óvodájának kiváló szakmai hírnevét, az intézményben folyó magas színvonalú pedagógiai munkát, és a gyermekek iránti szeretetét. Fontosnak tartotta a szakmai tudása fejlesztését. 2013-ban közoktatásvezetői szakvizsgát tett. Ösztönözte az új módszerek, eljárások keresését, számos továbbképzésen vett részt, ahol a megszerzett tudást továbbadta kollégáinak, illetve beépítette nevelési gyakorlatába. Szívügye volt a gyermekek környezeti nevelése, a környezet- és egészségvédelem. Az állatok témakörét magas színvonalon kidolgozta, az ismereteket úgy tudta átadni, hogy az a gyermekek számára élményszerű, érdekes, a gyermeki kíváncsiságra építő, játékos és interaktív legyen. Elvarázsolta és magával ragadta hallgatóságát, ha az állatokról beszélt. Kiemelt figyelmet fordított a fenntarthatóság, újrahasznosítás és környezetvédelmi témákra, a gyermekek felé mindig számukra érthető, játékos formában adta át a hatalmas tudásanyagot. Kiemelt területe még a gyermekek ének-zenei nevelése volt.

Publikált is Nagy Andreával közösen, 2002-ben „Ügyes Füzet” címmel 5 kiadványuk jelent meg, írásmozgás koordináció és környezeti témákban. Az írásmozgás koordinációs füzet a Hundidact kiállításon I.díjas lett.  Óvodája az Egészségesebb Óvodák Nemzeti Hálózatának tagja lett. Nagy figyelmet fordított az óvodában az igényes és szép környezetre, melynek kialakításában az egész alkalmazotti közösség támogatta. Madárbarát kertet hoztak létre munkatársaival az óvodában.

Elkötelezte magát a mentori feladatok mellett is, szívesen fogadta a Szegedi Gábor Dénes Technikum és Szakgimnáziumból érkező pedagógia szakos tanulókat, és a pályakezdő óvodapedagógusok szakmai útját is segített elindítani, mindig támogató, segítő figyelemmel kísérte munkájukat. Tudásátadásban való jártassága hozzájárult a hallgatókkal való közös munka sikeréhez.

A Baross óvoda intézményi arculata és magas színvonalú menedzselése a gyakorlatban az ő nevének volt köszönhető, melyet az alkalmazotti közösséggel együtt valósított meg. A Szegedi ÓVI más tagóvodájának is segített az arculatának megújításában jó meglátásaival, ötleteivel. Önálló véleményalkotásra, vitára késztette a nevelőtestületet, érték volt számára az érvekkel alátámasztott vélemény.

A munkatársak szakmai és emberi tulajdonságának megismerése után az egyéni képességek figyelembevételével és segítő szándékkal dolgozta ki ösztönző rendszerét.

Munkájában a dolgozók és a gyermekek érdekeit mindig szem előtt tartotta.

A nevelőtestület tagjai megvalósíthatták egyéni elképzeléseiket, az új utak keresése mindig érték volt számára.

Óvodapedagógusi és vezetői munkájában a pálya iránti nagyfokú elkötelezettség, a gyermekek és munkatársai iránti feltétel nélküli elfogadás, szeretet, odafigyelés, segítőkészség, tisztelet, empátia volt a jellemző.

A csoportban szerette kipróbálni az új módszereket, eljárásokat. Igényesen, újrahasznosított anyagokból készített eszközei segítették a nevelőmunka színvonalának emelését, formálták a gyermekek környezettudatos szemléletét. Határozott, lelkiismeretes vezetőként rengeteget segített minden hozzáfordulónak. Szerettük őszinteségét, szókimondását, igazságérzetét, emberségét.