Galiba Edit Ilona

1983-ban érettségizett a szegedi, akkor még Tisza-parti Gimnázium és Szakközépiskolában óvónő szakon.

1983-87 között Szegeden dolgozott a Kemes Utcai, valamint a Szegedi Kenderfonó és Szövőipari Vállalat óvodájában.

1987: Magánéleti okok miatt Budapestre költözött és 1993-ig a MÁV Benczúr utcai óvodájában dolgozott.

1993: Visszajött Szegedre, és 1997-ig a Tabán Utcai Óvodában tevékenykedett.

1997: Főiskolai szintű óvodapedagógusi szakképzettséget szerzett a Kecskeméti Tanítóképző Főiskolán.

1997-től a Szegedi Belváros I. számú Óvodájában dolgozott, 1997 októberétől 2023. júliusáig, nyugdíjba vonulásáig a Szegedi ÓVI Garam Utcai Óvodájában dolgozott.

Szakmai munkáját a gyerekek szeretete, a gyermekek iránti maximális empátia jellemezte.

Egész pályája során fontosnak tartotta a családokkal való, bizalmon alapuló kapcsolat kiépítését. Nagy hangsúlyt fektetett arra, hogy figyelembe vegye a gyermekek eltérő egyéni képességeit, erősítse önbizalmukat, hogy zökkenőmentessé tegye az átmenetet az óvoda és az iskola között. Mindig nagyon örült, ha visszajöttek beszámolni iskolai sikereikről, jó tanulmányi eredményeikről a már iskolás gyermekek.

Soha nem hátrált meg a feladatoktól, munkájában mindig igényes és megbízható volt. Törekedett arra, hogy a rábízott feladatokat maximálisan teljesítse.

Folyamatos önképzéssel, továbbképzéseken való részvétellel törekedett a szakmai megújulásra, ismereteinek felfrissítésére és bővítésére, új alternatívák kipróbálására, beépítésére az óvodai nevelőmunkába. A 2013-ban elvégzett PEK torna továbbképzéseken tanultakat beépítette a mindennapokba.

Évekig vezette az óvoda egészségnevelési munkaközösségét, rendszeresen részt vett az óvoda által szervezett családi rendezvényeken, sportnapokon. Néhány évig az óvoda gyermekvédelmi felelős posztját is betöltötte. Szívén viselte a hátrányos helyzetű, valamint a kiemelt figyelmet igénylő gyermekek helyzetét, fejlesztését. Ennek érdekében jó kapcsolatot ápolt, együttműködött intézményünk védőnőjével, logopédusával, fejlesztőpedagógusával és gyógypedagógusával. Ha a szülők segítséget, útmutatást kértek nevelési helyzetekben, szívesen állt rendelkezésükre.

A gondokkal küzdők mellett azoknak a gyerekeknek is nagyfokú figyelmet szentelt, akik kiemelkedtek a nagy átlag közül, s tehetségígéreteseknek bizonyultak. Igyekezett számukra minden területen olyan plusz ismeretanyagot, technikát bemutatni, melyek segítették a tehetségük kibontakozását. Ezen törekvéseit támogatta három továbbképzés 2010-ben, melyeken részt vett: a Tehetségfejlesztés a mindennapi pedagógiai gyakorlatban, a Gyermekközpontú vizuális nevelés elmélete és gyakorlata, valamint a Vizuális tehetséggondozás.

Fontosnak tartotta szakmai tudásának átadását – nem csupán a gyermekeknek, hanem a pályakezdő, fiatal kollégáknak, valamint a leendő óvodapedagógusoknak is. Ennek érdekében 2012-ben elvégezte az SZTE gyakorlatvezető mentortanárszakot. Éveken keresztül mentor óvodapedagógusként tevékenykedett. Ennek pozitív visszaigazolása, hogy több volt hallgatója ma is a szegedi óvodák valamelyikében dolgozik.

2016-ban minősítő vizsgát tett, és Pedagógus II. fokozatba lépett.

Szakmai elhivatottsága, gyermekszeretete példaként állt munkatársai előtt. Vidám természetével jó hangulatot teremtett közvetlen környezetében. Mindig számíthatott rá a kollektíva, ha programot kellett szervezni vagy éppen plakátot kellett készíteni.

Fontosnak tartotta a kiégés megelőzését. Ennek érdekében szabadidejében rendszeresen járt koncertre, szakmai jellegű előadásokra, részt vett gyermekek táboroztatásában, melyek új látásmódokkal, perspektívákkal gazdagították pedagógiai módszer- és eszköztárát. Érdeklődött a természetgyógyászat és az illatterápia iránt. Szívesen megosztotta tudását, tapasztalatait kollégáival.