Tapodyné Bernáth Irén

Tapodyné Bernáth Irén 1965. május 23-án született Szegeden. Harmonikus családban élve egy leány édesanyja. Pályafutását képesítés nélküli óvónőként, autodidakta módon kezdte a jelenlegi Szegedi ÓVI Széksósi Úti Óvodájában, majd képezve magát a Szarvasi Óvónőképző Intézet Brunszvik Teréz Óvóképző Főiskola levelező tagozatán szerzett diplomát. 1986. szeptember 1-jén került át a Szegedi ÓVI Negyvennyolcas Utcai Óvodájába, ahol első naptól kezdve a nyugdíjba vonulásáig, azaz 37 évig a Micimackó csoport óvodapedagógusa volt.

Munkájára a végtelen türelem, a határozottság és megbízhatóság, a természet és a világ szeretete, a gyermekközpontúság, a segítségnyújtás és az önzetlenség volt jellemző. Kommunikációja mindig őszinte és határozott volt, minden alkalommal a gyermekek érdekeit nézte, a képességeik és személyiségük fejlődésének segítése volt elsődleges célja. Munkájában és magánéletében is egy nagyon hiteles, következetes óvodapedagógusként és emberként jellemezhető.

Kiemelkedő fontosságúnak tartotta az önfejlesztést, mindig próbált naprakész és innovatív lenni. Továbbképzésekre járt. Minden alkalommal részt vett a Szegedi ÓVI által meghirdetett Tavaszi Módszertani napokon, nyitott volt az új dolgok iránt. Szakmai fejlődését bizonyítja, hogy a tanult ismereteit minden alkalommal törekedett beépíteni a gyakorlatba, átadni a nevelőtestület többi tagjának is. Emellett nyitott volt munkatársai szakmai és módszertani tudására is, elfogadta és alkalmazta azokat. Hatalmas fejlődést ért el az IKT eszközök használata terén, ami eleinte nehézségeket okozott a számára. Óvodánkban mindezeket példa értékűen alkalmazta a gyermekek ismereteinek gazdagítása érdekében. Sosem ijedt meg az új dolgoktól, szerette a kihívásokat, ez a mindennapi munkájában is észrevehető volt. Aktív tagja volt a Szegedi ÓVI Vizuális nevelés munkaközösségének. Előtérbe helyezte a természetes anyagok használatát a gyermekek manipulációjában és a csoportszoba dekorálásában. Az újrahasznosítás és fenntarthatóság szemléletét hűen közvetítve a kiegészítő eszközöket is ily módon készítette. Kiemelkedő volt esztétikai érzéke és kézügyessége is. Tagja volt a Tehetséggondozó munkaközösségnek is, ő szervezte meg óvodánkban a Mesemondó Tehetségnapot, amely igazi színházi előadást nyújtott a helyszín kialakításával a gyermekközösség számára.

Rendszeresen és előszeretettel alkalmazta a gyerekek körében a megfigyelés és a szemléltetés módszereit, nagy hangsúlyt fektetett a gyermekek cselekedtetésére, hogy tapasztalat útján szerezzenek minél több ismeretet a világ dolgairól, ezáltal törekedett a természet szépségeinek megláttatására. A gyermekekkel együtt történő tevékenységeire a játékosság volt jellemző, mindig figyelt az egyéni igényeikre, ötleteikre, aktuális érzelmi állapotukra, tudatosan alkalmazta a differenciálás módszerét.

Kiemelkedő volt a közösségért végzett munkája, végig szívén viselte az óvoda sorsát. A rábízott feladatokat lelkiismeretesen, teljes odaadással végezte. Részt vett óvodánk „Varázslatos természet” helyi nevelési gyakorlatának összeállításában, kidolgozásában. Mentor óvodapedagógusként is támogatta az óvodát, szakmai és módszertani tudásával, tartalmas bemutató foglalkozásaival, segítőkész és rugalmas hozzáállásával segítette az éves gyakorlatát teljesítő szakközépiskolások és a gyakornokok munkáját. Példát mutatott szakmai és módszertani fejlődésükhöz, az óvodai csoportokba való beilleszkedésükhöz. Rendkívüli szervezőkészsége megmutatkozott az óvodai programok tervezésében, azok minőségében. Munkájára a precizitás és a pontosság volt a jellemző. Folyamatos koordinátori feladatokat vállalt a családokkal közös rendezvények szervezésében, ahova mindig színvonalas táncos műsorral készült az óvoda gyermekeivel és az alkalmazotti közösség előadásával. Emellett minden zöld jeles napunk összeállításában részt vállalt, innovatív ötletekkel támogatta azt. Kezdeményezései, óvodai tevékenységei beépültek az óvoda életébe. Incikének köszönhetően óvodánkban hagyománnyá vált az „Egy gyermek = Egy virág” programunk, ami tükrözi természetszeretetét. Neki köszönhetjük, hogy óvodánk 2020-ban Madárbarát óvodává vált, ezzel kapcsolatban jó gyakorlatot is készített, „Barátaink a madarak” címmel. Az óvodai munkássága mélyen tükrözi természetszeretetét, mindig is csodálta a világot, és a gyermekek, szülők és munkatársak felé is ezt közvetítette. Példamutató munkásságával, kiemelkedő szakmai tudásával nagyban hozzájárult a zöld óvodai tartalmak megvalósulásához óvodánkban, valamint az Év Óvodája díj és az Örökös Zöld Óvodai cím elnyeréséhez.